پالادیوم, پلاتین, تعویض, خاک کاتالیزور, خرابی کاتالیزور, خریدار کاتالیزور کهنه, خریدار کاتالیزور مستعمل, خطرات بازیافت, رودیوم, کاتالیزور, مطالب

تفاوت طلای سفید و نقره

طلای سفید و نقره

طلای سفید و نقره
از آن جایی که طلای سفید و نقره بسیار به هم شبیه هستند و تشخیص آن برای بسیاری از افراد سخت می‌باشد اما باید دقت نمود که هر یک از این فلزات ویژگی هایی دارد که باعث تشخیص تفاوت آن می شود ، در پایین به توضیح برخی از این ویژگی ها می پردازیم تا بتوان به راحتی به تشخیص این دو نوع فلز پی برد :

طلای سفید ممکن است کمی رنگش به رنگ زرد یا خاکستری مایل شود اما ته رنگ نقره ای مایل به خاکستری می باشد .
طلای سفید نسبت به نقره در برابر خراشیدگی مقاوم تر است چرا که از ترکیب با آلیاژ های سخت مانند نیکل و پلاتین و … به دست می آید .
جواهراتی که از نقره ساخته می‌شوند ممکن است میزان خالصی آنها به ۱۰۰ درصد یا ۹۹ درصد برسد ، اما این میزان خالصی در طلای سفید همان ۱۸ عیار است که به ۷۵ درصد می‌رسد .
طلای سفید نسبت به نقره از خاصیت چکش کاری راحت تری برخوردار است چرا که همان گونه که بیان شد با فلزات سخت ترکیب می‌شود اما نقره چون خالصی آن بیشتر است مقاومت کمتری دارد و باید گفت حکاکی بر روی طلای‌سفید راحت تر است .

تفاوت طلای سفید و نقره

طلای سفید از ترکیب با دیگر فلزات به دست می‌آید و به عنوان یک نوع آلیاژ شناخته می‌شود اما نقره خالص است .
اگرچه نقره خالص تر است اما ترکیب طلای سفید هم با استفاده از فلزات گرانبها می باشد اما این نوع طلا چون کمیاب تر است ارزش بیشتری نسبت به نقره دارد .
کاربرد طلای سفید فقط در جواهرات و موارد زینتی می باشد اما نقره هم در پزشکی شیرینی‌پزی و جواهرات زینتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .
یکی از راه هایی که به راحتی به واسطه آن می توان طلای سفید را از نقره تشخیص داد نوع علامت گذاری این دو می باشد چرا که علامت گذاری طلای ‌سفید با قیراط و عیار است اما علامت‌گذاری نقره فقط با عیار می باشد .

طلای سفید مقاومت بیشتری نسبت به نقره در برابر زنگ زدگی دارد .
طلای سفید با استفاده از رودیوم پوشش دهی می شود و روکش آن از رودیوم است ، اما برای نقره از هیچ روکشی استفاده نمی شود .
همانگونه که در بالا ذکر شد بهترین نوع تشخیص طلای سفید از نقره نوع علامت گذاری آن می‌باشد و به کدهایی که روی طلا و نقره حک شده اصطلاحا ” انگ ” گفته می شود ، استاندارد استرلینگ ویژه محصولات نقره می باشد و در کنار شماره عیار روی آن ، حرف s نیز نمایان است ؛ در حالی که محصولات طلا را با K انگ می شود .

خواص درمانی طلا

هر آنچه که به واسطه انسان ساخته می شود و یا در طبیعت وجود دارد قطعاً خاصیتی برای بشر نیز دارد در نتیجه طلا نیز از جمله مواردی است که هم از طبیعت استخراج می شود و هم اینکه علاوه بر زیبایی های زینتی که برای انسان دارد خواص فوق‌العاده‌ ای نیز برای سلامت انسان در بر دارد و محققان در سراسر دنیا از جمله در کشور ایران به خواص درمانی طلا پرداختند که به نکات جالبی اشاره نموده اند در پایین به شرح برخی از این خواص می پردازیم :

برخی از محققان معتقدند که اگر طلا را گرم کنند و به صورت داغ درون آب بریزند ، خواص طلا وارد آب شده و با نوشیدن آب تمام بیماری ‌های موجود در بدن از بین می روند .
اگر افرادی که دارای دردهای چشمی هستند با میل طلا سرمه را به داخل چشم خود بکشند باعث تسکین این درد های چشمی شده و این بیماری های چشمی را تا حد زیادی کاهش می دهد .
در زمانهای قدیم آداب و رسومی وجود داشته است که برای از خارج کردن عفونت از بدن طلا را بر روی پوست داغ می زدند که این کار نتیجه خوبی را به همراه داشته است .
طلا دارای ویژگی گرم و تر بودن است که این خاصیت آن باعث تقویت قلب می شود .

دانشمندان بلاروس تاکید کردند که برای از بین بردن بیماری های معده و یا زخم معده می توان از طلا استفاده کرد ، اما افرادی که دچار تندخویی و عصبانیت های شدید می شوند می توانند از نقره استفاده کنند.

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *