استخراج فلزات, پالادیوم, پلاتین, جواهرسازی, طلای سفید

طلای سفید چیست؟

طلای سفید

طلای سفید

در اواخر دهه ی 20 و 30 میلادی جواهراتی که از طلای سفید ساخته شد برای اولین بار بر سر زبان ها افتاد و اکنون توانسته است که طرفداران زیادی به خود جذب کند.

قبل از توضیح طلای سفید،باید بدانیم که آلیاژ چیست؟

آلیاژ ترکیبی از فلزات با هم یا با سایر عناصر فلزی می‌باشد که خواصی مختلف از عناصر تشکیل دهنده خود دارند.رنگ نهایی طلای سفید ناشی از روکش کردن آن با فلز رودیم می باشد.البته آن ها جلا‌ و درخشندگی خودش را پس از مدتی از دست خواهد داد.به است منظور یک لایه فلز رودیم روی سطح آن  می کشند و این عمل باعث درخشندگی آن می‌ گردد.

همین طور با اضافه کردن مقداری مس هم به طلا می توان طلایی صورتی رنگ تولید کرد.عده ای زیاد فکر می کنند که طلای سفید در طبیعت وجود خواهد داشت و قابل استخراج است،با اینکه با توجه به مطالب ذکر شده،طلای سفید،آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با فلزات سفید رنگ بدست می آید.بدانید که برای ساختن آن ها اکثرا از پلاتین و نقره استفاده  می گردد.

طلا به طور خالص بسیار نرم می‌باشد.برای افزایش استحکام فلزات دیگری را به آن اضافه می کنند.مثلا برای طلای زرد از فلز مس استفاده  می‌گردد.

خواص و ویژگی های طلای سفید با توجه به نوع فلزی که در آن استفاده  می گردد مختلف بود که آن ها را ذکر می کنیم :

اگر در ساختن آن ها از نیکل استفاده شود،به این دلیل که نیکل جنس سختی دارد،محصول نهایی جنسی سخت خواهد داشت و اکثرهم برای ساختن حلقه،سنجاق،گیره ،و زنجیر مناسب می باشد.

طلای سفیدی که همراه با پالادیوم ساخته می شود،نرم و انعطاف پذیر تر می باشد که اکثرا هم برای ساختن جواهرات و سنگ های قیمتی از آنها استفاده می گردد.

همینطور برای افزایش استحکام و وزن امکان دارد که در ساختاین ها از نقره،مس و پلاتین هم استفاده گردد.طلای سفید را برای جلا دادن بیشتر با روکشی از رودیوم می سازند،که این روکش یعد از گذشت ۱۲الی۱۸ماه ازبین می‌رود و مجددا باید آن را تمدید نمود.

بالاترین عیاری که ازاین نوع  در بازار موجود است ۱۸ می باشد.عیار ۱۸از ۲۴(۷۵۰از۱۰۰۰) یعنی ۱۸قسمت طلا و ۶ قسمت فلزاتی دیگر تشکیل دهنده ی آلیاژ طلای سفید می باشند.

ضمنا طلای سفید در عیارهای ۱۴و۱۲ در بازار موجود می باشد که جنس شان محکم تر،جلایی کمتر،و همچنین قیمتی پایین تر به نسبت طلایی ۱۸عیار دارند.

تشخیص طلای سفید از پلاتین؟

 

یکی از فلزهای گرانبها که با طلای سفید اشتباه گرفته می شود،پلاتین است.به این دلیل که ظاهر آن ها به هم شباهت بسیاری دارند.

البته تفاوت هایی اساسی هم با هم دارند که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

۱_پلاتین درخشندگی بیشتری به نسبت طلای سفید داشته،چون رنگ آم ها بطور طبیعی سفید می باشد.

۲_مقاومت پلاتین ازآن ها بیشتر می باشد.

۳_طلای سفید سریعتر از پلاتین کدر می گردد.

۴_چگالی پلاتین از طلای سفید بیشتر است.

۵_پلاتین از آن ها نایاب تر است،پس قیمت آن هم  بیشتر می باشد.

۶_درجه ی خلوص پلاتین بیشتر از آن ها می باشد.

۷_حساسیت پلاتین به نسبت عوامل خارجی کمتر از آن ها می باشد.

به طور عادی تشخیص این دو فلز گرانبها از همدیگر از روی ظاهر کاری سخت است،

بارزترین تفاوتی که در زمان خرید این دو برای تشخیص بهتری باید توجه به آن داشته باشیم،تفاوت در قیمت این دو به نسبت وزن آن ها می باشد.زیرا پلاتین نسبت به آن ها قیمت بیشتری دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت خرید کاتالیست فرسوده و مستعمل مراجعه نمایید.

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *