پالادیوم, پلاتین, جواهرسازی, خریدار کاتالیزور فرسوده, خریدار کاتالیزور کهنه, خطرات بازیافت, طلای سفید, کاتالیزور, مطالب

خطرات بازیافت فلزات کاتالیزرو

فلزات کاتالیزرو

فلزات کاتالیزرو

کاتالیست های خودرو ها معمولا با نام کاتالیست کاناتور نیز شناخته می شوند ،

این کاتالیست ها به عنوان یک مبدل در اگزوز خودرو جای گذاری می شوند تا دود های خارج شده از خودرو را تصفیه کنند و از این طریق تا حد زیادی از آسیب رساندن به محیط زیست بکاهند .

یک کاتالیست کاناتور تقریبا می تواند تا حدود 90 درصد از گاز های سمی موجود در دود خارج شده از اگزوز خودرو را تصفیه نماید .

کاتالیست های خودرو ها دارای یک پایه سرامیکی هستند که فلزات گرانبهایی چون پلاتین و پالادیم و رودیم را در خود دارد که دارای خصوصیات جذب فلزات سنگین و گاز های سمی میباشد ، بخاطر همین گرانبها بودن فلزات موجود در کاتالیست های خودرو ها ،

همیشه کاتالیست های از کار افتاده و مستعمل خودرو ها مورد توجه بازیافت کنندگان فلزات گرانبها بوده است .

بر اساس آماری که در سال 2010 گرفته شده است ، ارزش بازار بازیافت فلزات گروه پلاتین موجود در کاتالیست های کاناتور خودرو ها ، به سه میلیارد دلار رسیده است که نشان از پتانسیل گسترده این صنعت دارد .

از آنجایی که فلز پلاتین به عنوان یک فلز فعال کاتالیست های ریفرمینگ و نادر به شمار می رود بایسته است که این فلز پر ارزش را از کاتالیست های مستعمل جدا ساخته و دوباره مورد استفاده و بهره وری قرار گیرد ،

چرا که این نوع فلز از از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار است . از جمله روش های استخراج پلاتین از کاتالیست های مستعمل می توان به روش استخراج در محیط سیانید ، استخراج در محیط هیپوکلریت ، فلوراید ، تیزاب اشاره نمود .

خطرات بازیافت فلزات کاتالیزرو

فرایند بازیافت فلزات کاتالیزور امری بسیار پیچیده و البته بسیار خطرناک است ، چرا که از مواد شیمیایی و انواع اسید ها برای بازیافت پلاتین و دیگر فلزات کاتالیزور استفاده میشود و همین مواد شیمیایی برای سلامت انسان بسیار خطرناک هستند.
همچنین اگر حجم زیادی از کاتالیزورها را در اختیار نداشته باشید فرایند بازیافت فلزات کاتالیزور صرفه ی اقتصادی ندارد .
چون نیروی انسانی و هزینه ی زیادی برای بازیافت نیاز است و برای این اینکه این کار صرفه اقتصادی داشته باشد باید کاتالیزورها را انبار کنید تا وقتی به حجم مناسب رسید اقدام به بازیافت فلزات آن کنید.

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *