پالادیوم, پلاتین, خرابی کاتالیزور, خریدار کاتالیزور کهنه, خریدار کاتالیست استوک, خطرات بازیافت, رودیوم, قیمت کاتالیزور, کاتالیزور, مطالب

بهترین روش بازیافت فلز رودیوم در کاتالیزور

فلز رودیوم

فلز رودیوم

بدلیل اینکه فلز رودیوم بسیار کمیاب است ، استفاده خالص آن صرفه ی اقتصادی نداشته و برای کاربرد صنعتی باید با پلاتین و پالادیم ترکیب شود و تشکیل آلیاژ دهد. ترکیب پلاتین و رودیم در اتصالات الکتریکی و فیزیکی هم کاربرد دارد.

همچنین این فلز نادر هم برای ساخت آینه‌های گران قیمت و خاص و مهم به عنوان سطح پشتی آینه و به جای نقره اندود کاربرد دارد. همچنین در تولید نور پخش کن ها هم مصرف بالایی دارد و همچنین از رودیم در تولید موتورهای چرخ پره ای مانند هواپیماهای جت نیز کاربرد دارد.

این فلز کمیاب در ساخت جواهرات بدلی مورد مصرف قرار میگیرد. حتما می پرسید چرا؟

اگر شما بتوانید یک لایه یه بسیار نازک بر روی گردنبند بدلی خود بکشید درخشندگی و جلایی مانند طلا به آن میدهد. همچنین اینکه نه تنها بسیار مقاوم میشود در برابر فرسایش و خوردگی بلکه دیگر سیاه هم نمیشود و هیچ وقت زنگ نمیزند چون واکنش شیمیایی بسیار بسیار کمی دارد.
جالب این است بدانید که درخشندگی و رنگ سفید دلنشین طلاهای سفید دقیقا برای همین روکش رودیومی روی آن است. البته کاملا سلیقه ایست.
همچنین در جواهرات نقره هم مصرف دارد.

نادر و کمیاب

تولید و استخراج سالانه این فلز کمتر از 30 تن است در حالی که میزان استخراج طلا چهار هزار تن و میزان استخراج پلاتین که به عنوان مکمل رودیم هست حدود 400 تن هست.

بیشترین استخراج و تولید فلز کمیاب رودیم در آفریقای جنوبی صورت میگیرد و در سال دو هزار و ده حدودا هشتاد درصد از تولید و استخراج پلاتین از طریق آفریقای جنوبی صورت گرفته است. همچنین کشور روسیه یکی از منابع و صادر کنندگان فلز رودیم به شمار می رود اما به دلایل امنیتی و سیاسی صادرات این فلز دچار تزلزل و نوسان شده و به همین دلیل قیمت این فلز هم مانند دلار ما مدام در حال تغییر است.

بازیافت بسیار سخت فلز کمیاب رودیم
فلز رودیم بسیار نقطه ذوب بالایی دارد و به دلیل سختی بالا و حل نشدن در اسید ها، حتی در تیزاب هم حل نمیشود. پس دو راه کلی بیشتر برای بازیافت آن وجود ندارد:

1- راه اول و بهترین تیزاب کاری هست
2-بازیافت به روش الکترولیز

نکته قابل توجه در هر دو روش بازیافت این است که حتما به جداسازی فلز رودیم از دیگر فلزات توجه نمود

راه حل ساده برای بازیافت فلز رودیوم

میتوان با استفاده از اسید نیتریت و و تیزاب فلزات ترکیب با رودیم را به صورت مرحله به مرحله حل کرد تا در نهایت فلز رودیم باقی بماند. یکی از روش هایی که میتوان به وجود رودیم در محلول اسیدی پی برد این است که میتوان با استانوس کلرید آزمایش کرد.
حالا از کجا بازیافت کنیم؟
منابعی که میتوان از آن ها به عنوان ماده اولیه بازیافت به منظور استخراج رودیم استفاده کرد : بدلیجات رودیم روکش کار شده، طلای سفید ( آن هم برای روکش) و همچنین مبدل های کاتالیست های خودرو ها.

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *