استخراج فلزات, پالادیوم, تعویض, خریدار کاتالیزور استوک, خریدار کاتالیزور مستعمل, خریدار کاتالیست کهنه, خطرات بازیافت, طلای سفید, کاتالیزور, مطالب

مقدار پلاتین در کاتالیزور خودرو

پلاتین در کاتالیزور

پلاتین در کاتالیزور

یکی از عناصر شیمیایی و فلزات موجود در طبیعت است . نخستین مورد یافت شده از کاربرد پلاتین در نزد بشر به بومی های کشور اکوادور واقع در قاره آمریکا است .

رنگ این نوع فلز سفید ـ خاکستری است و از دیگر ویژگی های آن متراکم و رسانا و شکل پذیر بودن آن می باشد .

مقدار پلاتین در کاتالیزور خودرو

پلاتین از جمله فلزات گران بها و در زمره فلزات بسیار با ارزش به شمار می رود . نام این فلز گران بها را از واژه اسپانیایی ” پلاتینا ” گرفته اند که به معنی ” نقره کوچک ” است . نشانه اختصاری پلاتین pt و عدد اتمی آن 78 است .

پلاتین یکی از فلزاتی است که کمترین واکنش پذیری را دارد و نسبت به خوردگی مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می دهد تا حدی که در محیط های بسیار داغ و پر حرارت نیز مقاومت خود را حفظ می کند . از نادر ترین عناصر در پوسته زمین پلاتین است که غلظت آن تنها 5 در میلیارد است .

پلاتین بصورت آزاد در طبیعت یافت می شود اما باید به این نکته اشاره کرد که معمولا در کنار سایر فلز ها که با هم در یک دسته قرار دارند مانند رودیم ، پالادیم ، ایریدیم ، اسمیم و روتنیم مشاهده می شود که ویژگی های این عناصر بسیار شبیه به هم است و بسیار کمیاب می باشند . نقطه جوش پلاتین 3825 درجه سانتیگراد و نقطه ذوب آن نیز 1768 درجه سانتیگراد است .

مقدار پلاتین کاتالیزور خودرو

در رابطه با قیمت پلاتین در مقایسه با طلا باید گفت که نرخ پلاتین از طلا نوسان بیشتری دارد و معمولا در شرایط ثبات و رشد اقتصادی از طلا گران تر است و گاهی قیمتش دو برابر طلا می شود ، اما گاهی که بی ثباتی اقتصادی اتفاق می افتد نرخ قیمت گذاری آن نسبت به طلا پایین می آید ؛

چرا که در وهله اول پلاتین کاربردی صنعتی دارد و به هنگام رشد اقتصادی تقاضای این فلز افزایش می یابد اما طلا بیشتر جنبه سرمایه گذاری دارد و به هنگام تنش ها و نا آرامی های اقتصادی ، تقاضای آن زیاد می شود .

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *