استخراج فلزات, پالادیوم, پلاتین, خریدار کاتالیزور کهنه, خریدار کاتالیزور مستعمل, خریدار کاتالیست استوک, خطرات بازیافت, طلای سفید, فلزات کاتالیزور, مطالب

کاربرد کاتالیزور خودرو و دلیل استفاده از آن

کاربرد کاتالیزور خودرو

کاربرد کاتالیزور خودرو
قبل از اینکه بخواهم در مورد نوع کاربرد کاتالیزور صحبت کنم قصد دارم یک تعریف جامع از کاتالیزور توضیح دهم.
کاتالیزور خودرو از پایه ای سرامیکی تشکیل شده است که شامل فلزاتی است که این فلزات عبارتند از :
پالادیوم ، پلاتین و رودیوم .
این فلزات توانایی از بین بردن گازهای سمی خودرو رو دارند و تمام دودهای سمی ناشی از تولید خودرو را تصفیه میکنند و به گاز دی اکسید کربن تبدیل میکنند.

کاربرد کاتالیزور خودرو و عمر کاتالیست

عمر کاتالیست به نوع خودرو بستگی دارد ولی به طور کلی این قطعه پس از 3 تا 4 سال باید تعویض شود.
در برخی موارد کاتالیست آسیب میبیند و باید زودتر از موعد تعویض شود ولی توجه داشته باشید به دلیل گران بودن این قطعه ابتدا باید فرایند تعمیر کاتالیزور انجام شود و در صورت عدم تعمیر باید این قطعه تعویض شود.

بازیافت کاتالیست

زمانی که عمر کاتالیزور خودرو شما تمام میشود و شما میخواهد این قطعه را تعویض کنید، میتوانید این قطعه را به خریداران کاتالیزور فرسوده بفروشید .
دلیل این کار این است که در این قطعه فلزات گران بها وجود دارد و استخراج این فلزات میتواند در صنایع مختلف همچون پزشکی و جواهر سازی کاربرد بسیار زیادی داشته باشد.

نکته ی مهم :

در صورتی که کاربرد کاتالیزور خودرو را تعویض نکنید ، موتور خودرو آسیب می بیند و می تواند باعث آلودگی هوا شود و همچنین باعث کاهش عمر موتور میشوند.

برخی از مشکلات استخراج فلزات کاتالیزور

1: برای اینکه استخراج فلزات کاتالیزور توجیه اقتصادی داشته باشد باید در حجم زیاد جمع آوری شوند و نیازمند یک گاراژ یا انبار بزرگ است.
2: در فرایند بازیافت فلزات کاتالیزور از موادی استفاده میشود و اکثر آنها شیمیایی هستند و می توانند برای سلامت انسان خطرناک باشند.
3: برای بازیافت پلاتین باید از اسید استفاده شود ولی به دلیل اینکه پلاتین در برابر اسید و گرما مقاومت زیادی دارد میتواند فرایند بازیافت را پیچیده کند.

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *