پالادیوم, پلاتین, خرابی کاتالیزور, خریدار کاتالیزور استوک, خریدار کاتالیزور کهنه, خریدار کاتالیزور مستعمل, خطرات بازیافت, رودیوم, کاتالیزور, مطالب

کاربرد پلاتین در پزشکی

کاربرد پلاتین در پزشکی

کاربرد پلاتین در پزشکی

در عرصه ی پزشکی بسیاری از مردم به یک وسیله ی پزشکی که با نام پلاتین شناخته می شود آشنا هستند.ولی باید دانست که جنس ایمپلنت ها از طلای سفید و پلاتین نمی باشد .

این وسیله اغلب از آلیاژی از فولاد که به نام فولاد ضد زنگ یا همان (stainless steel)می باشد ساخته می شود که ترکیبات آنها از آهن،نیکل و کروم می باشد. همچنین بد نیست بدانیم که پلاتین از نادرترین عنصرهای در پوسته زمین می باشد و همچنین به صورت آزاد در طبیعت می باشد.طبق آزمایشات و بررسی ها به این نکته رسیدند که این آلیاژ با بدن انسان سازگار است و نسبت به بدن واکنشی نشان نمی دهد و همچنین با قرار گیری در بدن هرگز دچار خوردگی نخواهد شد. گاهی از تیتانیوم برای ساخت این ایمپلنت ها استفاده می شود.

کاربرد پلاتین در پزشکی

ایمپلنت هایی هستند که قسمت بیشتر آن ها در خارج از بدن قرار دارد پس از جوش خوردن شکستگی بدن از بدن انسان خارج خواهد شد.پلاتین هم از عناصر شیمیایی و همچنین از فلزات می باشد که عدد اتمی مربوط به آن ۷۸ و علامت اختصاری آن هم pt می باشد.

پلاتینیوم فلز خاکستری براق و به هنگامی که خالص باشد،ویژگی های نرمی و قابل انعطافی و هادی بودن را شامل می شود و در خود دارد.همچنین در سال ۱۷۳۵ این عنصر را شخصی به نام Julius scaliger که دانشمندی ایتالیایی بود کشف و ثبت شد.

پلاتین فلز زیبایی می باشد که زمانی که خالص باشد رنگ نقره ای دارد که این فلز هم چکش خوار و هم مفتول پذیر می باشد.قیمت های متنوعی دارد.پلاتین روی سلامتی اثرات خوبی دارد برای مثال پلاتین در درمان سرطان به عنوان دارویی شناخته شده است.

بعضی از ترکیبات دارویی‌ که حاوی پلاتین است برای درمان در شیمی درمانی هم استفاده می شود.

این اثرات به نوع پیوندهای تشکیل دهنده و همچنین میزان ایمنی اشخاص بستگی دارد.با توجه به اینکه آن را به عنوان فلز می شناسیم فلز خطرناکی نمی باشد ولی نمک های پلاتین عوارض متفاوتی را در بدن ایجاد می کند.

سرطان

برای مثال سرطان،واکنش های آلرژی در پوست و غشای مخاطی،تغییر دادن DNA ,آسیب های اندام ها مانند کلیه و مغز و استخوان،روده،همچنین آسیب های شنوایی برای شخص و پلاتین می تواند سمیت خطرناک مواد شیمیایی مانند سلنیم را در بدن زیاد کند.اکسترنال فیکساتورها شامل این دسته می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *