خاک کاتالیزور, خرابی کاتالیزور, خریدار کاتالیزور استوک, خریدار کاتالیزور فرسوده, خریدار کاتالیزور کهنه, خریدار کاتالیزور مستعمل, خریدار کاتالیست استوک, خریدار کاتالیست فرسوده, خریدار کاتالیست کهنه, خریدار کاتالیست مستعمل, فلزات کاتالیزور, قیمت کاتالیزور, کاتالیزور

کاتالیزور یا کاتالیست خودرو چیست؟

کاتالیزور یا کاتالیست خودرو

کاتالیزور یا کاتالیست خودرو

کاتالیزور یا مبدل کاتالیست اگزوز خودرو

شاید ما هم با شنیدن واژه کاتالیزور به یاد درس علوم و فرآیند های شیمیایی بیفتد. ولی در مورد این کاتالیزور سخت در اشتباهید.

این کاتالیزور اصلا ربطی به علوم و تسریع فرآیند های شیمیایی ندارد. این کاتالیزور مربوط به خودروست.

شاید بپرسید کدام قسمت خودرو؟ این کاتالیزور مربوط به قسمت اگزوز خودرو میباشد.

وظیفه ی کاتالیزور یا کاتالیست

مبدل کاتالیست یا همان کاتالیزور اگزوز خودرو، شغل اصلی آن تصفیه هوای خروجی از اگزوز خودروی شماست.

اگر بخواهم به طور کلی در یک جمله اهمیت وجود یک مبدل کاتالیست های اگزوز یا کاتالیزور را بریتان شرح دهم:

اگر مبدل کاتالیست اگزوز خودرو یا همان. کاتالیزور اگزوز خودرو، اختراع نشده بود، در زمان حال آلودگی هوای ناشی از دود خودرو بسیار بیشتر بود و شاید به 10 برابر می رسید.

کاتالیست های اگزوز خودرو میتواند سمی بودن و آلودگی گازی که از اگزوز خودرو خارج میشود را تا 90 درصد کاهش دهد و تقریبا گازی تمیز وارد هوا کند.

کاتالیست های اگزوز خودرو با سازو کار های پیچیده خود میتوان هیدروکربن هایی که سوخت ناقصی داشته اند را به کربن دی اکسید و آب تبدیل کند. البته آن ها عمر مفیدی نیز دارند و بعد از مدتی دیگر آن بازدهی و تاثیر روز اول را ندارند.

عمر مفید و بازدهی کاتالیزور یا کاتالیست خودرو

معمولا عمر مفید و بازدهی بیشتر کاتالیست اگزوز خودرو بین هزار کیلومتر تا شصت هزار کیلومتر می باشد. مبدل های کاتالیست ها یا همان کاتالیزور هایی که بر روی اگزوز خودرو های تولیدی توسط ایران، برای طول عمر نهایت 80000 کیلومتر ساخته شده اند و بعد از نهایتا 80000 کیلومتر پر می شوند و عملکرد و کارایی خود را به طور کامل از دست میدهند.

البته مبدل های کاتالیست ها یا عمر مفید از نظر مدت زمان نیز دارند. معمولا مبدل های کاتالیست ها یا همان کاتالیزور ها بعد از نهایتا 4 سال به طور کامل از بین خواهد رفت.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت خرید کاتالیست فرسوده و مستعمل مراجعه نمایید.

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *